Create Your First Project
Start adding your projects to your portfolio. Click on "Manage Projects" to get started
KONCEPCJA ZESPOŁU DOMÓW AKADEMICKICH W KAMPUSIE POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ .
Faza projektu
Koncepcja architektoniczno - urbanistyczna
Data
październik 2006 r.
Lokalizacja
Poznań
Koncepcja zespołu domów akademickich powstała w oparciu o trzy podstawowe wytyczne: miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, analizy miejsca oraz aspekt ekologiczny determinujący formę architektoniczną poszczególnych obiektów.
Teren usytuowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Warty i Cybiny z bardzo dobrą ekspozycją na poznańską Katedrę. Konstrukcję urbanistyczną całego założenia stanowi siatka osi kompozycyjnych. Kręgosłup urbanistyczny całego założenia stanowi oś widokowa pn. – pd. oraz kontrapunktowo wyznaczone osie w kierunku wsch. - zach.
W powyższy sposób utworzona siatka stała się podstawą do usytuowania na nich określonych kubatur z domami akademickimi, centrum akademickim oraz budyniem sali gimnastycznej. Część administracyjna domyka kompozycję od strony rzeki Warty, sala sportowa usytuowana jest od strony ruchliwej ulicy Zamenhofa, chroniąc w ten sposób osiedle przed hałasem miejskim. Dopełnienie całości kompozycji stanowi projektowane rozlewisko rzeki Cybiny. Uzupełnieniem programu funkcjonalnego dla projektowanego osiedla jest: zielone forum z sadem jabłoniowym, boisko wielofunkcyjne oraz minigolf.
Część mieszkalną stanowi sześć powtarzalnych dormitoriów. Wszystkie budynki mieszkalne zostały ukształtowane na wzór litery L. Kształt rzutu poziomego budynku wynika z założeń jakie musi spełnić bryła budynku ze względu na zwartość formy, tak aby straty ciepła w budynku były jak najmniejsze. Części mieszkalne we wszystkich budynkach zostały usytuowane od strony pd. - zach. korytarze zaś od strony pn. - wsch. Taki układ funkcjonalny umożliwia pozyskiwanie ciepła słonecznego do specjalnie zaprojektowanych w fasadzie budynku absorberów, z których przekazywane byłoby do wnętrza poszczególnych mieszkań.
Dla budynków mieszkalnych przewidziano tzw. pasywne wspomaganie systemu grzewczego, który funkcjonowałby za pomocą dwóch systemów: gruntowego wymiennika ciepła oraz modułów absorpcyjnych zainstalowanych na południowo – zachodniej części fasady.
Fasada została podzielona na moduły ze szkleniem przeziernym i nieprzeziernym. W części nieprzeziernej znajduje się z transparentna termoizolacja pozyskująca i akumulująca ciepło do układów grzewczych.